Küba Ülke Ve İnsanları

Küba bayrağı

Küba, Karayip Denizi'nin incisi olarak bilinir.Yüzölçümü 110.922 Kilometrekaredir.5000 km boyunca uzanan Küba Adası,iki ana ada ve bu adalara bağlı adacıklardan oluşmuştur.Küba arması

Kuzeyinde Florida Yarımadası,güneyinde Jamaica,doğusunda Haiti ve batısında da Yucatan eşiği yer almaktadır.Ada aynı zamanda stratejik pozisyonundan dolayı körfezin anahtarı olarak da adlandırılabilir.

Tropikal iklimin egemen olduğu adada başlıca iki mevsim görülür.Biri Mayıs'tan Ekim'e kadar süren yağışlı iklim,diğeri Kasım'dan Nisan'a kadar süren kurak iklimdir.Yıllık ortalama sıcaklık 26-30 derece arasında değişir.Küba da tüm sene yaz mevsimi yaşanabilir.

Küba adası uzun ve dar şekliyle büyük bir timsaha benzetilir.Doğu bölümünde bulunan Sierra Maestra Dağı,orta bölümündeki Sierra del Escambray Dağı ve batısında yer alan Sierra de los Organos sıra dağları doğal çevrenin tekdüzeliğini bozar.Cauto,Toa,Cuyuguateje,Yumuri ve Contramaestre önemli nehirleri arasına girer.

Ulusal çiçeği "Butterfly jasmin " ve ulusal ağacı "Royal Palm" olarak bilinen ve yaklaşık 8000 türe yakın zengin ve çeşitli bitki türlerinden oluşmuş bir doğa güzelliğine sahiptir.

Royal Palm

Küba da çok nadir bulunan hayvan türleri de vardır.Dünyanın en küçük kuşu olan "Zunzuncito" ve en küçük kurbağaları bu ülke taopraklarında yaşarlar.Tocororo adıyla anılan bir kuş cinsi de;mavi,kırmızı ve beyaz türleriyle adeta küba bayrağını simgeler.

27 Ekim 1492'de Kristof Kolomb'un yolculuğu sırasında keşfettiği Küba'ya zamanla İspanya'dan,Afrika'dan ve Asya'dan insanlar göç ederek bu ülkeyi kozmopolit bir ada haline getirmişlerdir.Toplam nufus 11 milyon civarındadır.

Küba Ulusu,tarihiyle,kültürüyle ve gelenekleriyle dört yüzyıla aşkın bir süre İspanyol egemenliği altında yaşadı.10 Kasım 1868'de Carlos Manuel de Cespedes önderliğinde başlayan bağımsızlık savaşı,yaklaşık otuz yıl sonra Antonio Maceo,Maximo Gomez ve Jose Marti'nin cumhuriyeti ilan etmesiyle son buldu.

Bu zafer Küba halkı için uzun sürmedi.1898'de Amerika'nın İspanya'ya savaş ilan etmesiyle ,halk büyük bir hüsrana uğradı.Savaş,Paris Anlaşması ile son buldu.Amerika Puerto rico ve Filipin'i aldı.Küba'yı askeri işgal altına aldı.Böylece ada Amerikan kolonisi haline geldi.Fakat 1 Ocak 1959'da Küba Halkın çabalarıyla tam bağımsızlığına kavuştu.

Küba Cunhuriyeti 1976'da ulusal bir referandumda,kendi bünyesinde bir devlet olduğunu ispatlamasıyla artık sosyalist işçilerin özgürce yaşadığı bir ülke haline geldi.

Ülke 14 Vilayete bölünmüştür.Pınar del Rio,Ciudad de la Habana,Matanzas,Cienfuegos,Villa Clara,Sancti Spiritus,ciego de Avilla ,Camaguey,Las Tunas,Holguin,Granma,Santiago de Cuba ve Guantanamo.

Resmi dili İspanyolcadır ve tek bir milletten oluşur:Kübalılar.

 

Yaklaşık 2 milyon nüfusa sahip olan başkent Havana,ülkenin kuzeybatısında yer alırDiğer önemli şehirleri Santiago deCuba,Camaguey,Guantanamo,Las Tunas ve Matanzas'dır.

Çeşitli inanç ve dine sahip olan Küba'da Katolik dini ve Regla de

Ocha(Afrika inancıyla bütünleşmiş katalik dini)ağır basmaktadır.

Eğitime çok önem verilmektedir.Ülkenin 47 merkezinde yüksek öğretim ,2000'den fazla ortaöğretim ve 500 merkezde özürlü çocuklara eğitim sunulmaktadır.Bunların dışında resim,spor ve başka ihtisas kuruluşları da vardır.Mecburi eğitim dokuz seneden oluşmaktadır.Her 15 işçiden biri üniversite mezunu ve her sekiz çalışandan biri teknisyendir.

Ülkeyi zezenginleştiren kaynaklardan biri spor faaliyetleridir.Ülke 1991'de Pan American Oyunlarında birinci olmuş,1992 Barcelona Olimpiyatlarında onbeşinci sırayı almıştır.

Sağlık ağı ülkenin geneline yayılmıştır.Bir doktora 270 hasta düşmektedir.Ölüm oranı düşük,doğum oranı çok olduğundan nüfus gittikçe genişlemektedir.

Ülkede bilimsel ve teknik açıdan büyük bir potansiyel göze çarpmaktadır.Otuzbin bilim adamı 156 araştırma merkezinde çalışmaktadır.

Küba bir tarım ve endustri ülkesidir.Şeker kamışı ve ürünleri ekonominin büyük bir kısmını kapsar.Küba'nın yeraltında dünyanın en büyük nikel rezervleri yatmaktadır.Tütün ve balıkçılık da önemli bir yer tutar.Son yıllarda turizm ülkenin önemli gelir kaynakları arasına girmiştir.

Küba realist bir startejiyle ülkelerarası rekabette yükselmesi dünya ekonomisine 90'lı yılların en büyük meydan okumasıdır.Yabancı yatırımlara öncelik tanınarak yeni sektörler açıldı,iş olanakları genişledi,ülkeye yabancı sermaye aktı.1994'ten itibaren ülkede 505 tane yabancı firma açıldı.112'si ekonomik ortaklık şeklinde,28 tanesi ise turizm sektörüne yöneliktir.

Bu bilgi Küba Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçiliği'nden alınmıştır.

 

En Yüksek Dağı:Pico Turquino