ANASAYFA
Latin Amerika Mutfağı

Platano
Güney Amerika mutfağının vazgeçilmez 'sebzesi', yani yeşil renkli dev bir muz türü. Şekersizdir, bu nedenle sebze olarak kabul edilir. Kabuğu soyulur, ortaya çıkan büyük muz tercihen 10- 15 cm'lik parçalara kesilir, kasabın etleri ezdiği gibi dövülerek yassılaştı-rılır ve yağda kızartılır. Sonra da yemeğin yanında ekmek yerine yenir.

Kolombiya'nin meyveleri
Bir gün bir uçaga binersiniz, Kolombiya'nin deniz kıyısı kentlerinden birine gitmektir niyetiniz. Dünya Mirasi listesindeki Cartage-na'dasinizdir belki... Kent güzeldir, yer yerde tarih vardır. Sıcak, dalga dalga vurur, bunalırsınız. Okyanusa girmek, denize girmek gibi degildir dünyanin kimi yerlerinde; gridir, sıgdır, ılıdır, ne serinler, ne de kendinizi yenilemiş olursunuz okyanusa girip çıktıkça..

Aksam olur, bayılmak üzereyken kıyıda sıralanmış büfeler görürsünüz, her birinin önünde de mutlaka üç beş kişi vardır. Bir süre izlersiniz; büfedeki genç önce sorar, hangi meyve, diye. Sonra, o meyveyi dilimler, bir yiyecek öğütücüsünün içine atar, belirli oranlarda süt, su, şeker ve buz ekler, elinize inanılmaz bir meyve sütü tutuşturur, bunalım, sıcak, daralma hepsi aniden bitiverir.

Peki ne var bunu bu kadar özel kılan?

Yalnizca Kolombiya'da bolca rastlayacagınız harika meyvelerdir bu sorunun yanıtı. Büfeden, bildigimiz kavun, karpuz, çilek sütü isteyebilirsiniz, daha az bildigimiz papaya, mango da isteyebilirsiniz ama asıl maharet grenadilla, guava, nispero filan istemektedir. Önce bu meyveleri yemeli, tatlarını bilmelisiniz. Grenadilla bir küçük elma büyüklügünde sarı renkli bir meyvedir, bastıdığınızda dış kabugu çıtıt çıtır kırılır, içinde nefis bir jöle vardır, hü-üp diye çekersiniz. Nispero, dışı kivi gibi ve erik büyüklügündedir, tadı nefistir. Artik aksam, hava bir nebze serinleyip büfeler arasinda gezinirken sorulacak tek bir sey vardir:
- Nispero var mı, nispero?
- Olmaz mı senyor, burası Kolombiya!.. AliM

VENEZUELA'NIN PIDESI

- Arepa var mı, arepa?
- Olmaz mı senyör, burası Venezuela!.. Işte bu da Venezuela'daki değişmez yeme içme muhabbeti.

Bu, 'arepa' dedikleri, Venezuela günlük yasamının vazgeçilmez karın doyurma unsurudur. Hani bizim memlekette pide arası döner dedikleri cinsten yani... Iki farkla ki: Birincisi, arepa sadece dışarıda yenilen bir sey degil; evde, kadın, erkek, çoluk çocuk, cümle âlemin 15 dakikada hazırlayip; içine peynir, et, balık, aklınıza ne geliyorsa doldurulabilecek bir nevi pidedir. Ikincisi, arepa mısır unundan yapılır. Yapılırken bir de içine bir çesit lor peyniri katarlar. Eh dogal olarak bu durumda lezzetinden geçilmez yani...

http://www.youtube.com/watch?v=rM-225V4tRE
- Peki, Kordoba böregi var mi, Kordoba?
- Yok senyör! Burasi Arjantin mi alla'sen? AHM

IÇKI
CUBA LIBRE (Özgür Küba)


Gerekli malzeme söyle olmaktadir:
1 sise (mecburen) Americanic veya islamic sermayeli kola . 1 adet kola sisesi açacagi . Bir miktar Rom (kahverengi, beyaz, mümkünse Porto Riko veya Dominik yapimi olsun) . 1 adet limon . 1 adet biçak . bardaklar . karistirma çubugu . buz 0 halde yapalim bakalim:


Kolayi açacakla açalim. Bardagi alalim. Içine 3/4 oraninda kolayi dökelim. Kalan 1/4'e de rom'u dökelim. Biçagi da alalim. Limondan kafamiza göre bir parça keselim. Bardaga atalim. Buzu da bardaga atalim. Ve nihayet hepsini de karistiralim... 'Özgür Küba' artik hazir. Simdi de serefe içelim!..


- Cuba Libre var mi, Cuba Libre?


- Olmaz mi senyör burasi Küba!..


Not: Bu içki çok kolay gider, çok hos bir tat katilmis limonlu kola gibidir, içildikçe içilir ve insan bir anda neye ugradigini sasirir. Bir iki gün kendine gelinmez. Bi de o zararli gazli içecek olmasaydi!.. AliM

 

KREM KARAMEL


GÜNEY Amerika'ya gittiniz diyelim ki... Yemeginizi yediniz. Ve ardindan da yine diyelim ki caniniz krem karamel istedi. Bu durumda garsona, "flan var mi, flan?" diye sormaniz gerekir. Garson da, "olmaz mi senyor! Burasi Güney Amerika" der. Zira, krem karamelin anavatani Güney Amerika'dir.

 

GALLO PINTO ya da kuru-pilav gibi!..


Yolunuz Nikaragua'ya ya da Kosta Rika'ya düserse, ufak tefek farkliliklari saymazsak kuru-pilavsiz kalmazsiniz! Zira, kuru fasulye ile pilavdan olusan 'gallo pinto', her iki ülkenin de ulusal yemegi. Aralarindaki, "hayir, senin degil benim!" seklindeki geleneksel tartisma, gallo pinto'nun, Nikaragua'da kirmizi, Kosta Rika'da ise siyah fasulyeden pisirilmesiyle sürüyor. Bir de bizim kuru-pi-lav'dan farki, oralarda üzerine omlet filan koyuyorlar... Bu arada gallo pinto, 'benekli horoz' anlamina geliyor, ne alakaysa!.. AHM

 

MUTFAK Almuerzo / Cena
GÜNEY Amerika'da lokantalarda genellikle insanlara öğle yemeği zamanı 'almuerzo' (almuerso) verilir, insanlar 'almuerzo' yerler. Müşteriyle garson arasındaki konuşma şöyle geçebilir:

- Ne var? Almuerzo var mı, almuerzo?

- Olmaz mı senyor? (Garson, içinden başka ne olabilir ki diyor!)

- Öyle mi? Ver bakalım bir almuerzo.

- Hemen geliyor almuerzo.

Peki almuerzo ne demek? Bildiğimiz öğle yemeği. Yani Güney Amerika'ya gidip lokantalarda tabldot yemek yemenin adıdır almuerzo. Ancak burada dikkat çeken, hiç kimsenin, al-muerzo'da bugün ne var, diye sormamasıdır. Arada bir sivrilik edip soranlara da garson şu yanıtı verir: "Önce çorba, sonra ana tabak, sonra da tatlı..."

Almuerzo'nun sorulmamasının nedeni koca kıtada, özellikle de Kolombiya, Ekvador, Peru ve Bolivya'da almuerzo'nun içeriğinin hemen hemen hiç değişmemesidir, o yüzden de "eh bugün ne pişirdiniz bakalım" diye sormak çok manasızdır.

Çorba, mutlaka içinde sebze ve kimi zaman et parçaları yüzen bir sıvıdır. Lokanta, nadiren yaratıcılığını kullanıp çorbanın içine, üzerinde tırnaklarının da durduğu tavuk ayakları atmış olabilir. Ana tabakta mutlaka bir parça et, az pilav, mutlaka şalgamlı az salata, kimi zaman da bir küçük parça avokado veya kızarmış 'platano' (yani kızarmış muz) vardır. Tatlının da kızarmış muz olma olasılığı yüzde 98.5 gibidir. Bu, genelde iyi bir yemektir ama her gün aynı yemeğin yendiğini görmek, (kahvaltıda da!) Güney Amerika'da mutfak yaratıcılığını sorgulamanıza neden olabilir. Derken akşam olur, lokantalara akşam yemeğine gidilir. Bu sefer de şöyle bir konuşma cereyan eder müşteriyle garson arasında:

- Ne var? Cena var mı, cena?

- Olmaz mı senyor...