ANASAYFA

 

af

Basin Bülteni

LATIN AMERIKA KAHRAMANLARI ANKARA'DA BULUSUYOR

Simon Bolivar'dan Fidel Castro'ya, Compay Segundo'dan Frida'ya kadar dünya tarihine damgasini vuran Latin Amerika'nin ünlülerinin portrelerinden olusan karikatür sergisi Ankara'da açilacak. cey

Ankarali genç karikatüristler'in Latin Amerika'nin önde gelen isimlerinin portre karikatürlerini çizerek olusturduklari “Latin Amerika Portreleri” karikatür sergisi 15 -22 Haziran tarihleri arasinda Ankara Çagdas Sanatlar Merkezi A galeride Ankarali sanat severlerle bulusacak.

Venezuela Bolivarci Cumhuriyeti Büyükelçisi Raúl BETANCOURT SEELAND tarafindan 15 Haziran saat 18:30'da resmi açilisi yapilacak olan sergi san22 Haziran'a kadar gezilebilecek.

Latin Amerikali Büyük Kurtarici Simon Bolivar'in Latin Amerika'yi birlestirme düsünden hareketle, Venezuela Bolivar Cumhuriyeti Türkiye büyükelçiliginin destegi ile gerçeklestirilen sergide Halil I. Yildirim,Yusuf Temiz,Mert Gürkan ve Emre Yilmaz'in eserleri bulunuyor. Berrin Cerrahoglu 'nun koordinatörlügünde gerçeklesen serginin Sanat Danismanligini Karikatür Sanatçisi Nezih Danyal üstlendi..

“Latin Amerika Portreleri”Karikatür Sergisi herkese tanidik gelecek Latin Amerika'nin tarihi kahramanlari, edebiyatçi, sair, fotografçi, müzisyen, ressam gibi sanatçilarini, devlet baskanlari ve yerli kahramanlarinin karikatürlerinden olusuyor.

Venezuela'dan Simon Bolivar, Küba'dan Fidel Castro, Meksika'dan Frida Kahlo, Sili'den Viktor Jara, Jamaika'dan Bob Marley, Brezilya'dan Pele, Uruguay'dan Eduardo Galeano, Arjantin'den Borges, Kolombiya'dan Gabriel Garcia Marquez, Peru'dan Mariatequi, Bolivya'dan Tanya, Nikaragua'dan Daniel Ortega sergide yer alan isimlerden bir kaçi.

Ülkemizle Latin Amerika ülkeleri arasinda kültürel bir alisverisi güçlendirmek amaciyla hazirlanan “Latin Amerika Portreleri ”Karikatür Sergisi içerdigi yüz kisinin karikatürleri ile sanatsal içeriginin yani sira belgesel bir deger tasiyor.

Katalogu bir sonraki sergide olusturulmasi düsünülen “Latin Amerika Portreleri” karikatür sergisi önümüzdeki aylarla Istanbul'da ve Izmir'de de sergilenecek.

cyt am

 

 

 

 

Basin Bülteni

 

LATIN AMERIKA PORTRELERI

 

Ankarali genç karikatüristler Latin Amerika'nin önde gelen isimlerinin portre karikatürlerini çizerek bir Karikatür Sergisi olusturdular…

bh

Büyük Kurtarici Simon Bolivar'in Latin Amerika'yi birlestirme düsüne saygiyla ve Venezuela Bolivar Cumhuriyeti Büyükelçiligi'nin destegi ile 15 Haziran 2009 pazartesi aksami saat 18:30 da Çagdas Sanatlar Merkezi A galeri'de Ankarali sanatseverlerle bulusacak olan “Latin Amerika Portreleri” Karikatür Sergisi, 22 Haziran'a kadar açik kalacak.

cmg

Venezuela Bolivar Cumhuriyeti Büyükelçisi Raúl BETANCOURT SEELAND tarafindan resmi olarak açilisi yapilacak olan sergi, edebiyatçi, sair, fotografçi, müzisyen, ressam, devlet adamlari gibi, sosyal, kültürel ve siyasal gelismelerle yakindan ilgili olan herkese tanidik gelecek tarihi karakterlerden olusuyor…

mi

Venezuela'dan Simon BOLIVAR, Küba'dan Fidel CASTRO, Meksika'dan Frida KAHLO, Sili'den Viktor JARA, Jamaika'dan Bob MARLEY, Brezilya'dan Edison Arantes do Nascimento PELE, Uruguay'dan Eduardo GALEANO, Arjantin'den Jorge Luis BORGES, Kolombiya'dan Gabriel Garcia MARQUEZ, Peru'dan José Carlos MARIATEQUI,
Bolivya'dan Haydee Tamara Bunke BIDER (Tanya), Nikaragua'dan Daniel ORTEGA sergide karikatürleri yer alan isimlerden sadece bir kaçi.

 

Ülkemizle Latin Amerika ülkeleri arasinda kültürel bir alisveris saglanmasi yönünde önemli bir adim olarak nitelendirilen “Latin Amerika Portreleri” Karikatür Sergisi konusunda ilk olmakla birlikte, sanatsal ve belgesel bir deger de tasimakta…

 

Karikatüristler Halil I. YILDIRIM, Yusuf TEMIZ, Mert GÜRKAN ve Emre YILMAZ ‘in çalismalari ve Berrin CERRAHOGLU'nun koordinatörlügünde gerçeklestirilen serginin Sanat Danismanligini ise Karikatür Sanatçisi Nezih DANYAL üstlendi..

 

Olusturulacak bir “Katalog” ile daha genis kitlelere de ulastirilmasi planlanan Sergi, önümüzdeki aylarla Istanbul ve Izmir'de, 2010 yili içerisinde ise ilham aldigi Latin Amerika Ülkelerinde sanatseverlerin begenisine sunulacak.