ANASAYFA

CHE SERGİSİ_AFSAD

che

Che hakkında

 

Che, Küba Devriminin baş figürüdür, bu yüzden de bir kez daha Che’yi, özünde iyi birer insan olmayı içeren, her zaman iyi birer devrimci olmayı öğrettiği fikirleriyle bir insan olarak anmak için  Devrimin 50. Yıldönümünü kutladığımız bu andan daha iyi bir zaman  olmayacaktır.  

Hayatını sadece bir cümleyle özetlememiz gerekseydi, Bolivya’ya gitmeden önce çocuklarına yazdığı kendi cümlelerini kullanmamız en uygunu olurdu:

“Babanız, düşündüğü gibi hareket eden ve inançlarına sadık bir insan oldu”. 

Yine kendi sözlerini kullanarak, bir devrimcinin özünde olması gereken, daima “büyük bir aşk duygusuyla” yönetilen bir insan oldu da diyebilirdik.

 

Olağanüstü insancıl, olağanüstü hassas bir insandı.

 

Ayrıca, insanların ve insanlığın vicdanına, ahlaki değerlerine sonsuz inancı olan bir insandı. 

İnançlarını tanımlayan kendisinin yazmış olduğu bir mektup vardır.

1960 yılının başlarında, Che artık tanınan bir kişiyken Guevara soyadlı İspanyol bir vatandaşın kendisine, aile bağlarının olabileceğini dile getirdiği bir mektup yazmıştır, Che de kendisine şu şekilde cevap vermiştir:

“Ailemin, İspanya’nın neresiden olduğunu gerçekten bilmiyorum. Tabiatıyla, dedelerim ellerinde beş kuruşları olmadan o ülkeden ayrılalı çok uzun zaman olmuştur. Çok yakın akraba olduğumuzu sanmıyorum, ama dünyada yapılan her haksızlık karşısında öfkeden titreyebilirseniz, yoldaşızdır, ki bu da daha önemlidir”.

Fidel’e göre, Che “çok nadir kişide birarada görülen, olağanüstü kişiliğiyle erdemlerini biraraya getirirdi”.

 

Aşılmaz eylemlerin adamı olarak, ama aynı zamanda da derin düşünce, geleceği gören zekası, kültürlü bir insan olarak da öne çıkmıştır.

 

En doğru ifadeyle tanımlamak gerekirse, bir devrimcinin tüm erdemlerini taşımaktaydı:

 

Tamamıyla doğru bir insan, yüksek dürüstlük, içtenlik insanı, stoacı ve kahraman bir yaşamın insanı, davranışlarında tek bir lekenin bile bulunamayacağı bir insan.

 

Che, tüm dünyaya büyük bir miras bırakmıştır, ve bizler de kendimizi onun mirasçıları olarak değerlendirilebiliriz.

 

Bugün, Che tarihin bir parçasını oluşturmaktadır ve aynı zamanda da bir semboldür.

 

Ama gerekli değil elzem bir semboldür. Pazarda bizlere satılmak istenen yapay ve banal semboller karşısında gerçek ve insani bir semboldür.

 

Adil, eşitlikçi ve dayanışmacı bir dünyanın mevcut olduğuna dair elzem bir mesaja ve tarihe sahip bir semboldür. Böyle bir dünya mümkündür.

 

Bu mesajı ise bugün hiç bir zaman olmadığı kadar elzemdir, özellikle de dünya nüfusunun üçte ikisinden fazlasını vuran eşitsizlik ve terk edilmişliğin bu kadar aşikar olduğu günlerde.

 

Tüm bunlara karşı mücadele etti Che. O zaman biz de; Che’nin hala aramızda olduğunu söyleyebiliriz.

 

Çoğu zaman bizlere uzak gözüken bu kadar haksızlık karşısında doğru yolu göstermesi için onu bilincimizde bir tılsım, bir “nazar boncuğu” olarak taşımalıyız.

 

Yazımızı tamamlamak için, Che’nin Bolivya’ya gitmeden önce çocuklarına yazdığı mektupta verdiği mesajdan daha iyi bir şey söylenemez.

 

“İyi birer devrimci olarak büyüyün. Doğaya hükmetmenizi mümkün kılacak tekniğe hakim olabilmeniz için çok çalışın. Devrimin en önemli husus olduğunu ve her birinizin tek başına bir şey yapamayacağınızı unutmayın.

 

Özellikle dünyanın herhangi bir yerinde işlenen herhangi bir haksızlığı kalbinizin derinlerinde daima hissedebilin. Bu, bir devrimcinin en hoş özelliğidir”.

 

Daima zafere doğru!

 

 

 

 ___________________

 

Küba Büyükelçisi Sayın Ernesto Gomez Abascal’ın Açılış  Konuşması

 

SEVGILI YOLDAŞLAR

 

CHE GUEVARA VE KÜBA DEVRİMİ, BİRBİRİNDEN AYRILAMAYACAK ŞEKİLDE BAĞLANTILIDIR, BU SEBEPTEN ÖTÜRÜ DE DEVRİMİN 49. YILDÖNÜMÜNÜ, BOLİVYA’DAKİ FEDAKARLIĞIYLA, ÖLÜMSÜZLÜK KAPILARINI AÇAN BİRİNİN FOTOĞRAFLARINDAN OLUŞAN BİR SERGİYLE KUTLAMAKTAYIZ.

 

HER NE KADAR TARİHİ SAYISIZ KİTAP VE FİLMDE ELE ALINMIŞ OLSA DA CHE VE DEVRİMLE İLGİLİ SÖYLENECEK ÇOK ŞEY VARDIR.

 

MEKSİKA’DA FİDEL CASTRO’YU TANIDI VE KÜBA’YI KANA BULAYAN EMPERYALİST YANLISI KORKUNÇ DİKTATÖRLÜKTEN ÖZGÜRLÜĞÜNE KAVUŞTURMAK ÜZERE BİR SAVAŞ BAŞLATMAK İÇİN ÖNDERLİĞİNİ YAPTIĞI HAREKETE KATILDI.

 

SİERRA MAESTRA DAĞLARINDA VERİLEN MÜCADELEDEKİ BAŞARILARINDAN ÖTÜRÜ, FİDEL’İN ATADIĞI BİR GERİLLA TABURUNUN BAŞ KUMANDANI OLDU, ZATEN CESARETİ, KİŞİSEL ÖRNEĞİ VE DERİN SİYASİ BİLGİLERİ NETİCESİNDE DÖNEMİN DEVRİMCİLERİ ARASINDA ÖNE ÇIKMAKTAYDI.

 

KÜBA’NIN COĞRAFYASINI TANIYANLAR İÇİN, ADANIN EN DOĞUSUNDA YER ALAN SİERRA MAESTRA DAĞLARINDAN YOLA ÇIKARAK, ÜLKENİN İÇ BÖLGELERİNDE BU MÜCADELEYİ DESTEKLEMEK ÜZERE TABURUN BAŞINDA ÜÇ EYALETİ YÜRÜYEREK GEÇMEYİ NASIL BAŞARDIĞI HALA BÜYÜK BİR MERAK UYANDIRMAKTADIR.

 

BUGÜN ANITININ BULUNDUĞU SANTA CLARA ŞEHRİNİN ELE GEÇİRİLMESİ, 58 YILININ SONLARINDA, BATİSTA DİKTATÖRLÜĞÜNÜ DEVİRMEK ÜZERE EN ÖNEMLİ FAKTÖRLERDEN BİRİSİ OLMUŞTUR.

 

BOLİVYA’DA HAYATINI KAYBEDİNCEYE KADAR KARARLI BİR DEVRİMCİ ÖRNEĞİ OLUŞU CHE’Yİ DİĞERLERİNDEN FARKLI KILDIĞI BİLİNMEKTEDİR.

 

19 YÜZYILDAN BERİ KÜBA’NIN BAĞIMSIZLIĞINI, KÜBA DEVRİMİ İÇİN VERİLEN MÜCADELEDEN AYIRAN BİR İLKENİN İÇERİSİNDE YER ALMAKTADIR. “ÖNDER, ÖRNEK OLMALIDIR, SAVAŞTA EN ÖN CEPHEDE YER ALMALI VE EĞER GEREKİYORSA CANINI FEDA ETMELİDİR”.

 

TARİH BOYUNCA BU ÖRNEĞİ SUNAN ÜST DÜZEY YÖNETİCİLERE DAİR UZUN BİR LİSTE VARDIR:

 

- 1868’DE İLK KÜBA’NIN BAĞIMSIZLIK MÜCADELESİNİ YÖNETEN CARLOS MANUEL DE CESPEDES. İSYANCI CUMHURİYETİN İLK BAŞKANI OLMUS VE SİERRA MAESTRA’DA İSPANYOLLARLA SAVAŞIRKEN ŞEHİT DÜŞMÜŞTÜR.

 

- SADECE ASKERİ BİR LİDER OLARAK DEĞİL AYNI ZAMANDA DA ENGİN SİYASİ DEVRİMCİ DÜŞÜNÜR OLARAK ÖNE ÇIKAN VE BELKİ DE KÜBA DEVRİMİNİN BAŞLICA TEORİK KALESİNİ OLUŞTURAN İDEOLOJİK BİR HAZİNEYİ MİRAS BIRAKAN, JOSE MARTİ, 1895’DE KÜBA’NIN DOĞU BÖLGELERİNDE İSPANYOL GÜÇLERİNE KARŞI VERİLEN BİR SAVAŞTA ŞEHİT DÜŞMÜŞTÜR.

 

- BU BAĞIMSIZLIK SAVAŞININ EN PARLAK ASKERİ ÖNDERLERİNDEN, ANTONİO MACEO DA BİR YIL KADAR SONRA YİNE SAVAŞIRKEN HAYATINI KAYBETMİŞTİR. ŞEHİT OLDUĞUNDA VÜCUDUNDA DİĞER ÇATIŞMALARDAN KALAN 20’Yİ AŞKIN KURŞUN İZİ VE YARASI GÖRÜLMÜŞTÜR.

 

- 20. YÜZYILA GELDİĞİMİZDE DİĞER BİRÇOKLARI DA, GERÇEK BAĞIMSIZLIĞA ULAŞMAK İÇİN VERİLEN MÜCADELEDE KENDİNİ FEDA ETME ÖRNEĞİNİ SERGİLEMİŞLERDİR. BUNLARDAN SADECE BİRKAÇI İSE:

 

İLK KOMÜNİST PARTİSİ KURUCUSU, JULIO ANTONİO MELLA.

ANTİEMPERYALİST DEVRİMCİ ÖNDER ANTONİO GUİTERAS

26 TEMMUZ HAREKETİNİN EN CESUR GENÇ YÖNETİCİLERİNDEN, FRANK PAİS.

ÜNİVERSİTE HAREKETİ LİDERİ, JOSE ANTONIO HECHEVARRÍA.

 

HEPSİ SAVAŞIRKEN HAYATLARINI KAYBETMİŞTİR.

 

MÜCADELEDEKİ ÖNDERLERİN ÖRNEĞİ, KÜBA DEVRİMİNİN VE EN DEĞERLİ AHLAK TEMELİNİN BAŞLICA KALELERİNDEN BİRİDİR.

 

GEÇİRDİĞİ CERRAHİ BİR OPERASYONDAN ÖTÜRÜ BUGÜN İYİLEŞMEKTE OLAN, FİDEL CASTRO DA, HAYATINI DEVRİME VERMİŞTİR VE EN ÖN CEHPEDE ÇARPIŞMA ÖRNEĞİ OLMUŞTUR.  

 

DEVRİM ÖNDERİ OLARAK, MONCADA KIŞLASI BASKININDA ÇATIŞANLARIN BAŞINDA YER ALMIŞTIR. SİERRA MAESTRA’DAN ÖZGÜRLÜK SAVAŞI BAŞLATMAK ÜZERE GRANMA GEMİSİYLE 1956’DA KÜBA’YA GELEN DEVRİMCİLERLE BERABER DEMİR ATMIŞTIR. EN ÖNEMLİ MÜCADELELERİ KENDİSİ BİZZAT YÖNETMİŞTİR.

 

1961’DEKİ PARALI ASKER ÇIKARMASINDA DOMUZLAR KÖRFEZİNDE YER ALMIŞTIR. BİRÇOĞUNU CIA’NİN DÜZENLEDİĞİ 600’Ü AŞKIN ORGANİZE SUİKASTTE HAYATINI ORTAYA KOYMUŞTUR. TEHLİKELERE GÖĞÜS GEREREK HEP EN ÖN CEPHEDE OLMUŞTIR.

 

TARİHİ VE GELENEĞİ GEREĞİNCE KÜBA’DA LİDERLER VE YÖNETİCİLER BİRER ÖRNEKTİR, BU SEBEPTEN ÖTÜRÜ DE HALK ONLARI TAKİP ETMEKTE VE DESTEKLEMEKTEDİR.

 

 

BUNUN SAYESİNDE, DEVRİMİN 50. YILINDAYIZ VE HER TÜR SALDIRISINA MARUZ KALMAMIZ VE İMPARATORLUĞUN BİRKAÇ KİLOMETRE UZAĞINDA OLMAMIZA RAĞMEN BAĞIMSIZ BİR ÜLKEYİZ.

 

KÜBA, BİR ÜLKE VE BİR HALK OLARAK, ÖZVERİ VE DİRENİŞ ÖRNEĞİDİR. DAİMA EN ÖN CEPHE DE OLDUK VE OLMAYA DA DEVAM EDECEĞİZ.

 

ÇANKAYA BELEDİYESİ VE ANKARA FOTOĞRAF SANATÇILARI DERNEĞİ YETKİLİLERİNE, KÜBA DEVRİMİNİN 49. ZAFER YILDÖNÜMÜ ANMAK ÜZERE BÖYLE ÖNEMLİ BİR ETKİNLİK DÜZENLEDİKLERİ İÇİN MÜTEŞEKKİRİZ.

 

ÇOK TEŞEKKÜRLER